Melike Çarpatan | Bir Büyük Beden Kadın Hikayesi
20154
post-template-default,single,single-post,postid-20154,single-format-standard,ajax_leftright,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

Bir Büyük Beden Kadın Hikayesi

Renk renk elbiseler, cicili bicili, uçarı ruh hali yaratan şıkır şıkır giysiler, bazen de renklerin ve tarzın ağırlığı ile hayal dünyasına giren kıyafetler…

Bana göre giysiler insanların ruh halini ve yasam sevincini yansıtır.

Üzerimizdeki kıyafetleri beğendiğimizde hayata, insanlara bakışımız, beğenmediğimiz zamanki ile aynı mıdır?

Bir kadın olarak yanıt veriyorum; Hayır tabiî ki.

Şık olmak için zayıf olmak şart mı? Ya da büyük beden olup havalı olabilir miyiz?

Tabiî ki evet olabiliriz.

Ben de orta beden üzeri bir kadın olarak, bu konulara çok kafa yordum ve bu sorulardan yola çıkarak moda ile ilgili hikayemi sizinle paylaşmak istiyorum.
Küçüklüğümden beri, bedenleri 46-48 olan annem ve teyzemin sevinç ve hevesle alışveriş yapmak için girdikler bir mağazadan kendilerine uygun bir kıyafet bulamayınca, satın alamadıklarında, hevesi kırılmış, küskün, mutsuz bir şekilde mağazadan ayrıldıklarına tanık olurdum. Hemen hemen her mağazaya girer çıkar yorulurlar ancak hüsranla eve dönüşleri benim küçük yüreğimde yer etmiş ve seneler geçmesine rağmen unutamadığım hüzünlü anlar olarak kalmıştır. 
Sonra gelsin kumaşlar, terziler bir koşuşturmadır giderdi…

Daha fazla maliyet, daha fazla çaba, daha fazla zaman… Sonuçta pek de mutlu göründüklerini hatırlamıyorum.

İşte o zamanlardan mesleğim belli olmuştu aslında. Abartmıyorum daha ilkokula gidiyordum, bana ileride ne olmak istiyorsun dediklerinde fashion designer yanıtını veriyordum. (gerçekten ilk öğrendiğim İngilizce kelimedir). Tabi bu cevap ailede alaycı gülümsemelere yol açarken biraz da kendimden emin cevabım onları gururlandırıyordu. Ama aslında, onların daha fazla mutlu olması için böyle bir karar verdiğimi kimse bilmiyordu.

Vücudunuz İle Barışın, Hayatı Mutlu Yaşayın

Büyüdükçe, insanların kendine yakışanı bulup giydiklerinde yaşamdan ayrı bir zevk aldıklarını, daha huzurlu olduklarının ve kendilerini çok daha sevdiklerinin farkına vardım.
Daha mutlu, daha dingin kendine güvenli hale geliyorlardı. Ben de insanları mutlu kılabilmenin bir yolu olarak, her insana özgü çizgilerle onları baştan yaratmayı hedefledim. Çünkü ben de bundan mutluluk duyduğumun farkına vardım. Bu amaçla üniversitenin tekstil tasarımı bölümünden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldum.

Ee bir kere bu amaca baş koydum. Herşeyi öğrenmem gerekiyordu. Tüm arkadaşlarım üniversite hayatının keyfini çıkartırlarken ben üçüncü sınıftan itibaren çalışmaya başladım. Boş derslerimde koşa koşa piyasada isim yapmış bir firmada, tasarımcı olarak çalışmaya ve yeni bir şeyler öğrenmeye gidiyordum. Aslında aklım, o yaşlarda gezmekte kalmıyor değildi.

Ama bir hayalim vardı ve bunun peşinden koşmak için daha çok tecrübe edinmeliydim, daha çok öğrenmeliydim. Ayrıca yaptığım işi de çok seviyordum.

O zamanlardan bu zamana 13 sene geçti. Ve ben bu birikimimle sizinle beraber olmaya hazırım. Zaman bu zamanmış. Hayallerden gerçeklere geçme zamanı geldi artık.

Kadın her ne beden olursa olsun, mutlaka icinde bir yerlerde gizli bir çekiciliği vardır. Yeterki onu keşfetsin, hissetsin ve ortaya çıkartmak istesin. Birinin uzaktan görüp keşfetmesi gerekiyorsa herkese sesleniyorum. İşte o benim.

Lütfen unutmayın, “Bugün güzel olmak her zaman güzel olmaktır”.

Henüz hiç yorum yok

Bir Yorum Gönder ?